OMBRE & SOMBRE

Ombre ve Sombre Uygulaması

Ombre nedir ve nasıl uygulanır?

Saçınızı tamamen boyatmak istemiyor ama biraz olsun yenilik ve ışıltı katmak istiyorsanız ya da tam tersi saçınızda farklı renklerle çılgın bir görünüm yakalamak istiyorsanız ombre tam size göre! Peki ombre nedir, nasıl uygulanır ve yaptırdıktan sonra bakımı nasıl yapılır? Ombre hakkında merak ettiğiniz her şey ve ombre modelleri bu yazımızda.

New Yorklu ünlü bir saç stilisti olan Sally Hershberger, ombre modelleri için “Bana göre ombre, güneşte rengi açılmış gibi duran doğal görünüm bir yöntem” diyor ve ekliyor “Sıra dışı bir ombre modeli uygulasanız bile, ombre genel olarak, sanki bütün gün güneşin altında sörf yapmışsınız ve saçlarınız bu şekilde renk değiştirmiş gibi hissettiriyor”. Gerçekten de bu güneşin etkileriyle parlamış gibi duran ombre modelleri son yıllarda giderek daha da popüler hale geldi. Khloe Kardashian, Amber Heard, Jessica Alba, Jessica Biel ve Blake Lively gibi ünlü isimlerin tercih ettiği ombreyi mercek altına aldık.

Ombre nedir?

Artık mevsim fark etmeksizin herkes tarafından istenen ombre, saçın kendi uzunluğuna göre ayarlanacak şekilde sadece uçlara doğru geçişli geçişli olacak şekilde aydınlatılmasıdır. Ombre, daha çok yaz aylarında, güneş ve denizin etkileriyle doğal yollarla rengi açılmış ve ışıltı kazanmış saç görünümleri yaratmak için uygulanmaktadır.

Son dönemde ünlü isimlerin de uygulamaya başlamasıyla giderek çok daha popüler hale gelen ve istenen bu yöntem, kuaförlerin bu aralar en sık uyguladığı yöntemlerin başında geliyor. Yaz aylarında güneşten açılmış gibi bir görünüm katan ombre yöntemi, biraz daha iddialı olanlar ve yeniliği sevenler tarafından biraz daha çılgın görünümler yaratmak için de kullanılmaya başlandı. Doğal bir görünüm vermesi için saçların uçlarına doğru bir iki ton açılarak uygulanan ombre artık, saçların uçlarına doğru mor, mavi, pembe ve kırmızı gibi canlı renklerin de uygulandığı bir yöntem haline geldi.

Ombre nasıl uygulanır, nasıl yapılır?

Ombre saç yaptırmak istediğinizde öncelikli olarak saçınıza fön çekilerek düz hali ortaya çıkarılır. Daha sonra balyaj yapımına geçilmeden önce saçlara krepe yapılır. Krepe ve saçın yoğunluğuna göre, ne şekilde ve yoğunlukta bir ombre istiyorsanız o kadar balyaj uygulanır. Saçlara doğal bir görünüm verebilmek için ise saç uçlarına krepe yapılır. Krepeler yoğunlaşınca saç uçlarındaki ombreler daha az gözükür. Krepe daha az yapıldığında, ışıltılar daha fazla göze çarpar.

Ombre yapılacağı sırada saçınızın çok yağlı olmamasına ve saçınızın ağırlaşmasına neden olabilecek çok fazla ürün olmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü temiz bir saça ombre yapıldığında, ombre yapımında kullanılacak ürünler saça daha iyi temas edecek ve saç rengini daha iyi bir şekilde açabilecektir. Bunun yanı sıra ombre uygulaması yaptıracaksanız, saçınızın fazla işlem görmüş ve çok yıpranmış olmaması gerekmektedir. Sağlıklı bir görünüm elde etmek ve saçlarınızın sağlığını korumak için bu noktalara dikkat etmek gerekir.

Ombre saç bakımı nasıl yapılır?

Saçınızda aşırı şekilde yıpranma ve kırık varsa ombre saçınızın daha fazla etkilenmesine neden olabilir. Bu yüzden kuaförünüze danışmanızda fayda olabilir. Sağlıklı saçlara sahipseniz, ombre yaptırdıktan sonra saçınızın durumuna göre bir bakım uygulanır. Nemlendirici bakım ombre işlemi yapıldıktan sonra uygulanan teknikler arasındadır. Saçınıza bakım yaptırdıktan sonra ışıltıların daha ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Kendinize göre uygun ombre stilini bulmak

Kendinize en çok yakışacak ve sizi iyi hissettiecek bir ombre modeli bulmak için yüzünüze ve karakterinize en uygun ombre modelini bulmanız gerekmektedir. Eğer sade bir stiliniz varsa doğal tonlarda, hafif ışıltıların olduğu ve güneşte açılmış gibi görünen ombre tonlarını seçebilirsiniz. Eğer iddialı ve renkli bir kişiliğiniz varsa ve yeni şeyler denemeyi seviyorsanız o zaman canlı renkler tercih etmeyi deneyebilirsiniz.

Sombre hakkında bilmen gereken her şey!

Son dönemde o kadar çok fazla saç trendi ortaya çıkıyor ki biz bile takip etmekte zorlanıyoruz :) Tabii senin bu trendlerden asla geri kalmaman için trend takibini asla bırakmıyoruz! Bu kez de bir başka saç trendiyle karşındayız! Eminiz ki kuaföre gittiğinde, dergilerde, sosyal medyada sık sık sombreyi duyuyorsundur. Peki, nedir bu sombre?

Sombre nedir?

Çok daha yumuşak geçişlere sahip ombre saç görünümü anlamı taşıyan sombre renklendirme işlemi, saça uygulanan ombrenin daha doğal görünmesini sağlıyor. Özellikle hiç boyanmamış, doğal saçlar üzerine uygun tonda sombre uygulanınca ortaya sanki güneşten açılmış bir saç rengi çıkıyor. Yani saçlarını hiç boyatmamış olanlar da rahatlıkla deneyebilirler.

Sombre ve ombre arasındaki fark nedir?

Adından da anlaşıldığı üzere sombre, ombre ile çok fazla karıştırılıyor. Her ne kadar ombreye benzer olsa da az önce de bahsettiğimiz gibi renk geçişleri oldukça yumuşak şekilde görünüyor. Böylece saç rengi oldukça natürel görünüyor. Ancak ombrede bir renkten diğerine geçiş daha net görülebiliyor.

Sombre nasıl yapılır?

Sombre, renk açma işlemi, birkaç rengin bir arada kullanılması gibi renklendirme işlemleriyle beraber oluşturuluyor. Böylece saça boyut kazandırılıyor. Eğer boyalı bir saça uygulanacaksa yine aynı renklendirme işlemleri uygulanıyor ancak bu kez saç diplerine uygulanan koyu renk saçın boylarına doğru yayılıyor ve uçlara doğru başlayacak açık renkle birleşmesi sağlanıyor.

Öneri: Saç rengini elde ettikten sonra saçlarının kusursuz görünebilmesi için Kérastase Reflection bakımını kullanmanı öneriyoruz.